pajoohaan.ir

احادیثی که از پیشوایان معصوم به دست ما رسیده، میراث گران قدری است که همه جنبه های زندگی انسان را به سوی رشد و تکامل سوق می دهد و دنیا و آخرت او را آباد می سازد. این احادیث در کتاب های معتبرِ حدیثی جمع آوری شده که نمونه هایی از آن ها کافی، بحارالانوار و وسائل الشیعه است.

روایت های ائمه معصومین علیهم السلام شامل اصول عقاید، فقه، اخلاق، تعلیم و تربیت، تفسیر قرآن، تاریخ و موضوعاتی از این قبیل است که گاه شکل و قالب حکایت و داستان یافته اند.

داستان و حکایت برای هر خواننده ای جذاب و شوق انگیز است؛ به ویژه آن که از زبان راست گوترین و پاک ترین انسان ها یعنی پیشوایان معصوم نقل شده باشد. این داستان ها که بیشترین جنبه تربیتی و اخلاقی دارد هر علاقه مندی را به اصول اخلاقی و تربیتی راهنمایی می کند و روش صحیحِ زندگی فردی و اجتماعی را تعلیم می دهد. والدین و مربیان و معلمان که بیشترین تلاش را برای ترویج و تحکیم مسائل اخلاقی انجام می دهند به این جنبه « داستان » توجه ویژه دارند و بسیاری از اهداف تربیتی خود را در همین قالب بیان می کنند. از همین رو قرآن، بزرگ ترین کتاب تعلیم و تربیت، به قصه و داستان اهمیت فراوان داده و قصه های فراوانی از اقوام گذشته و پیامبران را نقل کرده و از آن ها نتایج عبرت آموزی گرفته است. ائمه معصومین علیهم السلام هم به پیروی از قرآن، پاره ای مطالب دینی و اسلامی را به شکل داستان بیان کرده اند. از سوی دیگر نقل حوادثی که برای آن بزرگواران اتفاق افتاده، در منابع روایی شکل داستان به خود گرفته است.

continue_text

for_you

related_books

more