pajoohaan.ir

کتاب امید در زندگی از منظر قرآن کریم اثر علی اکبر مومنی تلاش کرده است تا با ارائه شناختی از امید، به این پرسش‌ها پاسخ دهد که چگونه امیدوار باشیم، امیدهایمان را چگونه جهت دهیم و به چه چیزهایی امیدوار باشیم، موانع امید کدام‌اند، امید مطلوب و امید نامطلوب کدام است و امیدواری در زندگی انسان چه تأثیری دارد؟
ناامیدی از مهم ترین و فراگیرترین بیماری روانی قرن حاضر به شمار میرود و در دهه های اخیر، مثبت اندیشی و داشتن نگرش امیدوارانه یکی از مؤثرترین روش های درمان بیماری های روحی و جسمی است که مورد توجه روان شناسان و دانشمندان علوم انسانی قرار گرفته است. امید هدیه الهی و سرمایه اصلی زندگی انسان است که زیربنای تمام تلاشهای مفید و پرثمر و نیز منشأ اصلاح امور به شمار میرود؛ همان گونه که ناامیدی زمینه تبهکار یها و شقاوت را فراهم می نماید، امیدواری به آینده ای روشن، انسان را به تلاش و فعالیت وا می دارد و نشاط، شورآفرینی و آرامش را به ارمغان می آورد.
قرآن کریم استوارترین راه هدایت و سعادت را فرا روی انسان مؤمن می گشاید و پیروان خویش را از نعمات و مواهب الهی بهره مند می کند.
إِن هذَا الْقُرْآنَ یَهْدی لِلتی هِیَ أَقْوَمُ وَ یُبَشرُ الْمُؤْمِنینَ الذینَ یَعْمَلُونَ الصالِحاتِ أَن لَهُمْ أَجْراً کَبیرا: این قرآن به راهی که استوارترین راه هاست، هدایت میکند و به مؤمنانی که اعمال صالح انجام می دهند، بشارت می دهد که برای آنها پاداش بزرگی است؛ ازاین رو، قرآن نقش اساسی در امیدواری و مطلوب اندیشی انسان دارد و امید به آینده را در سطحی گسترده مورد توجه قرار داده و ضمن ترسیم سیمایی مطلوب از زندگی امیدوارانه، راهکارها و عوامل دستیابی به امیدواری را بیان می نماید.
امید در زندگی در بسیاری از آیات قرآن حضور دارد. هرچند که جنبه‌های امیدبخشی آیات را می‌توان به دسته‌های مختلفی مثل همگانی بودن آمرزش الهی، قابل بخشش بودن گناهان به جز شرک، غیر‌مشروط بودن آمرزش خدا، جایگزین‌شدن نیکی‌ها به جای بدی‌ها، کفاره گناهان‌بودن مشکلات و گرفتاری‌‌های دنیا، رضایت پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله با شفاعت مسلمانان وحمایت خدا از تقواپیشگان تقسیم کرد.
خداشناسی و ایمان به خدا، باعث ایجاد امید در انسان می شود. چنانچه نویسنده در این باره می‌نویسد: «برای کسی که به خدا ایمان دارد، ناامیدی معنا ندارد؛ زیرا نیروی ایمان، آرامش و اطمینان را برای مؤمن به ارمغان می‌‌آورد.» شناخت صفات خداوند همچون عالم بودن، حکمت، مهربانی و قدرت خداوند و اعتقاد به آنها نیز نور امید را در دل خداباوران روشن نگه می‌دارد.
علاوه بر خداشناسی، شناخت دنیا و قوانین آن براساس آنچه که دین برای ما مشخص کرده است به ایجادرضایت و امید در زندگی کمک می‌کند. چنانچه امام سجاد (ع) معتقدند که در دنیا جایی وجود ندارد که خالی از درد و رنج باشد و می فرمایند: «کسی که به دنبال ثروت و اموال و وسعت در زندگی دنیا می‌‌رود، مقصودش آسایش است و آسایش در دنیا و برای اهل دنیا خلق نشده است؛ آسایش فقط در بهشت و برای اهل بهشت آفریده شده است و ناراحتی و زحمت در دنیا و برای اهل دنیا آفریده شده است.»
همچنین شناخت انسان از خود و توانایی های خود، شناخت مرگ و معادشناسی، موعودشناسی، امید به شفاعت، توبه و دعا در محضر خداوند از جمله دیگر عواملی هستند که انسان کمک می کنند تا همیشه راهی برای امیدواری داشته باشد.
زندگی بدون امید معنایی ندارد. امید است که باعث می‌شود هر روز از خواب بیدار شویم و فعالیت کنیم. فصل سوم کتاب به مرور آثار امیدواری پرداخته است. امید در قدم اول باعث ایجاد انگیزه در انسان می‌شود. همچنین امید قوه محرک انسان در سوق دادن او به سمت کار و تلاش است. « انسان با امید به اینکه تلاش او سودمند است، فعالیت می‌‌کند و چنانچه امید نداشته باشد، دست به هیچ اقدامی نمی‌‌زند. هر شناگر ماهری، هرچند هم که بی‌باکانه بتواند با امواج خشمگین دریا بستیزد و خود را به پیش براند، اگر امید رسیدن به ساحل را از دست بدهد، غرق می‌‌شود. این امید است که او را به جلو می‌‌راند و به ساحل می‌‌رساند. بی‌تردید امید، به زندگی انسان، پویایی و حرکت و معنا می‌‌بخشد و آن‌‌گاه که نور امید در دل انسان غروب کند، زندگی بی‌‌معنا خواهد بود. زندگی بدون حرکت بی‌‌معناست و آدمی را تنبل به بار می‌‌آورد( ازمتن کتاب)».
هر میزان که انسان اهل تلاش و انگیزه باشد اما لحظات سختی نیز در زندگی هست که تنها به مدد صبر و استقامت می تواند موفق شود. امید اکسیری است که باعث می شود در شرایط سخت انسان بتواند در برابر مشکلات صبور و مقاوم باشد. همچنین امید در زندگی و پایداری در برابر مشکلات، آسان‌شدن سختی ها را نیز به همراه خواهد داشت. علاوه بر آنچه که گفته شد، از دیدگاه نویسنده کتاب، امید باعث ایجاد اصلاح و تربیت، سلامت روان و تکامل شخصیت و خودسازی در انسان می‌شود.

درباره نویسنده
حجت‌الاسلام و المسلمین علی اکبر مومنی نویسنده و پژوهشگر در حوزه علوم اسلامی و انسانی است که از دیگر آثار او می توان به «فرهنگ قرآن از نگاه قرآن پژوهان»، «بررسی تحلیلی مواجهه قرآن با یهود»، «دائرة العمارف نگاری با رویکرد به دائرة المعارف قرآن کریم» اشاره کرد.

continue_text

for_you

related_books

more