pajoohaan.ir

آیا لزوماً هر دانش‌آموزی امتحان را خوب می دهد، تفکر هم می‌کند؟ آیا هر کودکی خواسته‌های والدین را به خوبی انجام می دهد تفکر می‌کند؟ تفکر منطقی چیست و چقدر با آن آشنا هستیم؟
تفکر منطقی یک فرآیند ذهنی قابل یادگیری است که فکر کردن به صورت یک زنجیره‌ی شبکه‌ای را به کودک آموخته و همین امر موجب تقویت هوش او می گردد. تفکر منطقی کودک را قادر می سازد که توانایی دادن پاسخ‌های سریعی مانند " من نمی دانم " و یا " این خیلی مشکل است " را داشته باشد. این در حالی است که او می‌آموزد از قدرت و اختیار لازم برخوردار است که با کاوش کردن عمیق تر در درون فرآیند تفکر و بهتر درک کردن روش‌های مورد استفاده، برای حل مسائل خودش اقدام کند.
در ایجاد تفکر منطقی در کودکان باید تلاش کرد مهارت های گوناگونی که ذهن کودک را از پراکندگی بیرون می آورد و انسجام و نظم فکری در او ایجاد می‌کند را به وی یاد داد. این تمرین ها باعث می شود در زندگی واقعی خود به راحتی موضوعات را در کنار یکدگیر قرار داده، ارتباط آن‌ها را درک کند، تشابهات و تفاوت ها ی آن ها را شناسایی نموده و در دسته های جدا گانه ای قرار داده و به نتایج منطقی درستی برسد. در ضمن یاد بگیرد چگونه خطاهای ذهنی می‌تواند نتایج منطقی نادرستی را به دنبال داشته و از آن ها پرهیز نماید.
روان شناسان کودک معتقدند که کودک از حدود سه سالگی قادر به ایجاد تفکر منطقی انتزاعی است. این بدان معنا نیست که پدران و مادران فکر کنند که دیگر نیازی به آموزش مهارتهای تفکر منطقی ندارند. به اعتقاد دانشمندان باید جهاد آموزش تفکر منطقی به کودکان هر چه زودتر آغاز گردد. زمانی که کودک شروع به حرف زدن نموده و ارتباط با دیگران، بیشتر نمود پیدا می کند، بهترین زمان برای آموزش تفکر منطقی انتزاعی است.
آشنایی با اشکال، جهت ها، مکان ها، وزن، لمس کردنی ها، چشیدنی ها، بوییدنی ها، شنیدنی ها، دیدنی ها و از این قبیل هر گاه بر مسیری از تفکر زنجیره ای و هدف دار قرار گیرد می‌تواند تفکر منطقی را پرورش دهد. متخصصان و روان شناسان کودکان پیش دبستانی چندین روش مؤثر برای رشد و توسعه تفکرکودکان ارائه نموده اند؛ این روش ها می توانند توانایی تفکر منطقی کودک را در زندگی روزانه اش بهبود بخشند. از جمله این روش ها می توان به آموزش طبقه بندی نمودن، استفاده از ارتباط ها، مرتبط نمودن، روش های مکانی و تمرین های منطقی اشاره کرد.
با وجود اهمیت پرورش تفکر منطقی در کودکان، بسیاری از والدین جوان و حتی تحصیل کرده یا مربیان، خودشان تفکر منطقی را نیاموخته‌اند؛ بنابراین نمی‌توانند به درستی به کودکان خود آموزش دهند. کتاب راهکار های ایجاد تفکر منطقی در کودک، شناخت لازم درباره تفکر منطقی و راهکارهای مناسب برای پرورش آن را برای مربیان و والدین ارائه داده است و مطالعه آن برای هر پدر و مادری که دغدغه پرورش تفکر منطقی در کودک خود را دارد می تواند مفید باشد.
نویسندگان کتاب تلاش کرده اند تا علاوه بر ایجاد آشنایی و شناخت والدین و مربیان با تفکر منطقی، روش های عملی و کاربردی پرورش تفکر منطقی در کودکان را نیز به آنها آموزش دهند. به عبارت دیگر، کتاب تلاش کرده است تا با آموزش انواع روش های تفکر منطقی و همچنین ارائه تمرین های کاربردی، خودآموزی جامع برای والدین و کودکان آنها باشد.
در ابتدای کتاب اطلاعاتی پیرامون تفکر، تعریف تفکر منطقی و زمان ایجاد تفکر منطقی در کودکان ارائه شده است و سپس بخش های عمده ای از کتاب به روش های ایجاد تفکر منطقی در کودکان همراه با مثال های عملی اختصاص دارد. همچنین نویسندگان کتاب تلاش کرده اند تا تمرینها ی تفکر منطقی به دقت درجه بندی شده و از ساده به پیچیده حرکت کند. در پایان نیز نمونه هایی از پرسش های منطقی و روش حل آن ارائه شده است.

کتاب راهکار های ایجاد تفکر منطقی در کودک توسط مهستی رسولی ، دکتر زهرا امیر آتشانی توسط انتشارات موسسه پرورش ذهن فرزام در سال 1394 منتشر شده است. این کتاب که تنها 56 صفحه دارد، با وجود رعایت اختصار بسیار موجز بوده و راهنمای خوبی برای پرورش تفکر منطقی در کودکان به شمار می رود.

continue_text

for_you

related_books

more