pajoohaan.ir

رضایت از زندگی یکی از دغدغه‌های مهم عصر ماست. بسیاری از روانشناسان به دنبال پاسخ به این سوال هستند که چرا بسیاری از افراد حتی افراد موفق و ثروتمند از زندگی خود راضی نیستند؟ چرا هر روز به فهرست هنرمندان، نویسندگان و افراد موفقی که خودکشی می‌کنند اضافه می‌شود؟ از همه اینها می‌توان نتیجه گرفت که رضایت از زندگی به ثروت، محل زندگی و شهرت ارتباطی ندارد، بلکه احساسی درونی و هنری است که هر انسانی باید در وجود خود ایجاد کند.
پاسخ‌های زیادی به پرسش‌های بالا داده شده است؛ اما اسلام، قرآن و احادیث چه نسخه‌ای برای رضایت از زندگی به انسان پیشنهاد داده‌اند؟ کتاب هنر رضایت از زندگی، نوشته دکتر عباس پسندیده به این پرسش پاسخ می‌دهد که خالق جهان و انسان که به نقاط قوت و ضعف، عیان و پنهان آدمی، آگاهی کامل دارد، چه فرمولی برای رضایت از زندگی به آدمی داده است.
کتاب هنر رضایت از زندگی به سه بخش کلی تقسیم می‌شود. بخش اول کتاب به باور‌های رضامندی، بخش دوم زمینه‌های رضامندی و بخش سوم مهارت‌های مقابله با تنیدگی پرداخته است. بخش اول در شش فصل تلاش دارد تا باور‌هایی را که باعث ایجاد حس رضایت از زندگی در انسان می‌شوند تبیین و معرفی کند. شناخت این باور‌ها و تلقین و به کارگیری آنها در زندگی باعث می‌شود ذهنیت ما به زندگی به کلی تغییر کرده و بسیاری از درد‌ها و مشکلات دنیا برایمان به خودی خود ارزشی نداشته باشند.
در بخش دوم و در سه فصل با عنوان های امکانات خوشبختی، بستر های شادکامی و لذت انس، زمینه‌های رضایت از زندگی مطرح شده است. لذت بردن از کار و روابط اجتماعی، شوخ طبعی و انس با خانواده از جمله موارد مطرح شده در این فصل بوده است.
بخش سوم کتاب با عنوان رهایی از تنیدگی ها نیز بر ضرورت مواجهه و حل سختی‌ها و چالش‌های زندگی تاکید دارد. نویسنده در مقدمه این بخش می‌نویسد: « سختی، اجتناب ناپذیر است؛ امّا ناکامی و شکست، سرنوشت حتمی دوران سخت نیست. آنچه موجب ناکامی می‌گردد، فقدان مهارت‌های لازم برای مقابله با پدیده‌های ناخوشایند است، نه وقوع سختی‌ها و گرفتار‌شدن انسان‌ها. با برخورداری از مهارت‌های مقابله با تنیدگی می‌توان دوران ناخوشایند را به سلامتی، پشت سر گذاشت و حتّی از آن، پلی به سوی موفّقیت بیشتر زد.»
آنچه که کتاب هنر رضای از زندگی را با سایر کتاب‌های مشابه خود متمایز می‌کند، نگاه اسلامی و بومی کتاب با استفاده از احادیث و قرآن به موضوع رضایت از زندگی است. همچنین دوری کتاب پرداختن مطالب اضافی و موجز بودن آن از ویژگی‌های دیگر کتاب است.
درباره نویسنده
دکتر عباس پسندیده مدرس حوزه و دانشگاه، هیئت علمی دانشکده علوم حدیث و نویسنده در سال 1348 در شهر محلات متولد شده است. ایشان در سال 1389 مدرک دکتری خود را در رشته معارف/گرایش قرآن و متون اسلامی با ارائه رساله‌ای با موضوع «مبانی و عوامل شادکامی در اسلام با رویکرد روانشناسی مثبت‌گرا» اخذ کردند. در فعالیت‌های پژوهشی و علمی دکتر عباس پسندیده مقالات و کتاب‌های بسیاری دیده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به آثار همچون « رضایت زناشویی: بررسی عوامل موفقیت زندگی زناشویی از دیدگاه اسلام»، «غنجه های شرم (نگاهی نو به مفهوم حیا)»، «الگوی اسلامی شادکامی با رویکرد روان‌شناسی مثبت‌گرا»، «چگونه شادکام و رضایتمند زندگی کنیم؟»، « درآمدی بر پیشگیری از کودک‌آزاری در منابع اسلامی» و... اشاره کرد.

continue_text

for_you