pajoohaan.ir

 

 

 

رفتار با فرزند   1400/2/8

 

 

با فرزند خود چطور رفتار کنیم؟

احتمالا شما هم در اطراف خود کودکانی را دیده‌اید که با وجود سن کم، بسیار مودب، مهربان، بخشنده و مسئولیت پذیر هستند. با دیدن این کودکان، اولین سوالی که به ذهن می‌آید این است که : پدر و مادر این کودکان، چگونه آنها را تربیت کرده‌اند؟

داشتن فرزندانی سالم و صالح آرزوی هر فردی است. پدر و مادر به منظور داشتن فرزندی سالم، پیش از اقدام به بارداری، به پزشک مراجعه می‌کنند. پزشک وضعیت سلامت والدین را بررسی می‌کند. از آمادگی جسمی مادر برای پرورش فرزند در رحم خود، اطمینان می‌یابد؛ آنگاه به آنها اجازه بارداری می‌دهد. پس از بارداری نیز، با بررسی منظم وضعیت مادر و جنین، از رشد طبیعی و کامل جنین مطمئن می‌شوند. پس از زایمان، مراقبت‌ها شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد. اندازه‌گیری قد، وزن و سایر فاکتورهای رشد، انجام واکسیناسیون به موقع و تغذیه کامل و مناسب کودک، همه در جهت اطمینان از سلامت فرزند است. کودک پس از تولد تا چندین سال، جسمی کم توان دارد که توجه به تغذیه و نیازهای جسمی کودک، به او کمک می کند قدرتمند شود و بدنش در برابر بیماری‌ها و مشکلات بیرونی و درونی، آمادگی مقابله را داشته باشد.

پدران و مادران، با وجود تمام توجهی که به رشد جسمی فرزند خود دارند؛ از رشد روحی و تربیتی فرزند خود غافل می‌شوند. فراموش می‌کنند که در سالهای اول زندگی کودک، در کنار غذای خوبی که به جسم کودک می دهند؛ روح کودک را سیراب کنند. کودک را به گونه‌ای تربیت کنند که وجودش تاب ناملایمات و فراز و نشیب زندگی را داشته باشد. و در واقع در برابر بیماریهای روحی، انحرافات و خطرات اجتماعی واکسینه شود.

عکس فرزند با ادب

در اینجا سوالاتی مطرح می‌شود:

  • تغذیه روح کودک یا پرورش کودک باید به چه صورت باشد؟
  • تربیت صحیح فرزند چیست؟
  • وظیفه پدر در تربیت فرزند چیست؟
  • نقش مادر در تربیت فرزند چیست؟
  • تربیت فرزند پسر با تربیت فرزند دختر تفاوت دارد یا یکسان است؟
  • از چه زمانی باید برای تربیت فرزند اقدام کرد؟
  • روش تربیت کودک در هر سن تفاوت دارد؟
  • اصول تربیت فرزند چیست؟
  • و هزاران سوال دیگر.

 

در این مقاله تلاش می‌کنیم به این سوالات پاسخ دهیم و منابع معتبری برای مطالعه بیشتر در زمینه نحوه رفتار با فرزندان معرفی کنیم.

چگونه فرزندی با ادب تربیت کنیم؟

احتمالا اجداد غارنشینِ ما هم با فرزندان خود دچار مشکل بوده‌اند و به دنبال روشی برای تربیت فرزندانی نیکو و سالم بوده‌اند. از گذشته تا به امروز، نظریات روانشناسی متعددی درباره‌ی تربیت فرزند ارائه شده است، مدتی توسط معلمان و والدین به کار گرفته شده است و کمی بعد منسوخ شده است و جای خود را به نظریه‌ی جدیدی داده است.

در این بازار متنوع نظریات پرورش و رفتار با فرزند، تکلیف والدین چیست؟ فرزند آنها تنها یک بار زندگی می‌کند و آنها نیز تنها یکبار فرصت تربیت فرزند دارند. در اینجا به یکسری اصول تربیت فرزند نیاز است که درستی آن برای ما اثبات شده باشد.

عکس فرزند با ادب

اصول تربیت اسلامی راه حلی برای رفتار با فرزند

در دین اسلام، فرزند و خانواده جایگاه والایی دارند. خانواده اولین عامل رشد و تربیت فرزندان و تشکیل جامعه‌ای سالم است. پیامبر اسلام و اهل بیت علیهم السلام، در کنار توصیه فراوان به فرزندآوری، به تربیت و نحوه رفتار با فرزندان نیز توجه و تاکید داشته اند.

ما مسلمانان، معتقدیم که کودک در بدو تولد چون لوحی سفید، پاکیزه است. وظیفه پدر و مادر است که بر این لوح سفید نقشی بزنند که هم زندگی دنیوی کودک را تضمین کند و هم زندگی اخروی.

در قرآن کریم از فرزند با عنوان‌هایی چون «نعمت الهی»، «متاع دنیا»، «زینت زندگی»، «وسیله‌ی امتحان الهی»، «یاری رساننده به پدر و مادر» یاد شده است. اصول تربیت فرزند بر اساس مبانی قرآن و سیره اهل بیت علیهم السلام بهترین روش برای رشد و تعالی کودک است. اما پیش از هر اقدامی، باید از طریق منبعی معتبر با این اصول آشنا شد و تنها به شنیده‌ها اکتفا نکرد.

در اصول تربیت فرزند از دیدگاه اسلام و همچنین تربیت فرزند در سیره اهل بیت علیهم السلام، تربیت فرزند فرآیندی توصیف شده است که از زمان انتخاب همسر باید آن را مد نظر قرار داد. راهکار دین اسلام برای داشتن فرزندی صالح و سالم به شرح زیر است:

  1. انتخاب همسری شایسته

اولین گام برای داشتن فرزندی صالح، انتخاب همسری شایسته است. در احادیث متعددی به مسلمانان توصیه شده است که همسرانی نیکو و سالم انتخاب کنند تا فرزندانی صالح و سالم خداوند به آنان عطا کند. در قرآن و سنت به ویژه به آقایان در مورد انتخاب همسر پاکدامن بسیار توصیه شده است، زیرا نقش زن در تربیت فرزند از نقش مرد پر رنگ‌تر است.

 

عکس فرزند با ادب

 

  2. تغذیه حلال عاملی موثر در تربیت فرزند

پدران و مادران اگر آرزوی داشتن فرزندی صالح و درستکار دارند. می‌خواهند نامی نیکو از آنها به یادگار بماند و پس از مرگ مورد رحمت خداوند و دعای خیر مردم قرار گیرند؛ باید به کسب روزی حلال توجه کنند. وجود هر نوع مال حرام یا شبهه دار در خانه، تغذیه فرزند یا تغذیه مادر در دوره بارداری با غذای غیر حلال، تاثیرات منفی بر تربیت فرزند خواهد گذاشت.

  3. رعایت آداب شرعی در هنگام آمیزش

یکی دیگر از عواملی که در احادیث بسیار به آن اشاره شده است، نحوه‌ی آمیزش است. برای داشتن فرزندانی نیکو و سالم بهتر است که قبل و حین آمیزش دعا قرائت شود و از خداوند فرزندی صالح بخواهید.

حقوق فرزند بر پدر و مادر چیست؟

در آیات و احادیث به وظایف پدر در تربیت فرزند و همین طور وظایف مادر در تربیت فرزند پرداخته شده است. تعدادی از وظایف پدر و مادر در تربیت فرزند و نحوه رفتار با فرزندان موارد زیر است:

  1. انتخاب نامی نیکو

در تعالیم اسلامی، انتخاب نام نیکو اولین حق فرزند بر والدین است. پیامبر و ائمه اطهار همواره توصیه کرده‌اند که اسامی نیکو چون نام پیامبر و ائمه اطهار را بر فرزندان خود قرار دهیم. فرزندان خود را با صدا و نام نیکو صدا بزنیم و با الفاظ غیر محترمانه فرزندان خود را مورد خطاب قرار ندهیم.

همچنین توصیه شده است در دوران بارداری، برای فرزند خود نام انتخاب کنید و او را با آن نام مورد خطاب قرار دهید.

  2. تربیت فرزند

مقوله‌ی تربیت فرزند، علاوه بر جسم و رشد جسمی فرزند به تربیت دینی و اخلاقی فرزند نیز مرتبط است. به فرموده‌ی پیامبر صلی الله علیه و اله، یکی از حقوق فرزند بر پدر و مادر، تربیت صحیح فرزند براساس آموزه‌های دینی است. همچنین ایشان می‌فرمایند: « هیچ پدری چیزی بهتر از تربیت نیک برای فرزندش به ارث نگذاشته است.»

بهترین زمان برای تربیت فرزند سال‌های نخست تولد است. پیامبر اسلام در رابطه با تأثیر تربیت در کودکی فرموده است: «حکایت کسی که در کودکی می‌آموزد، همانند نقش کَندن بر سنگ است و حکایت کسی که در بزرگسالی می‌آموزد، همانند کسی است که بر آب می‌نویسد.»

 

عکس فرزند با ادب

 

در مورد نحوه‌ی تربیت فرزند در هر سن، احادیث و روایات بسیاری ذکر شده است. اگر مایل به مطالعه جامع در زمینه وظایف والدین در تربیت فرزندان هستید، مطالعه کتاب « رفتار با فرزند» نوشته عیسی عیسی زاده را به شما توصیه می‌کنیم.

عیسی زاده در این کتاب با تحقیق و بررسی آیات و روایات، نحوه رفتار با فرزندان و تربیت فرزندان در اسلام را به صورت جزئی و کامل بیان می‌کند. این کتاب به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شده است.

انتخاب نام نیکو و تربیت فرزند دو مورد از مهم ترین حقوق فرزند بر پدر و مادر است. اذان و اقامه گفتن در گوش نوزاد، صدقه و عقیقه کردن برای نوزاد، تغذیه با شیرمادر یا انتخاب دایه، ختنه کردن نوزاد پسر، همبازی شدن با فرزند و بسیاری موارد دیگر از حقوق فرزند بر والدین است. چه خوب است که تمامی پدر و مادران و حتی زوج‌های جوان نیز با مطالعه کتاب «رفتار با فرزند» با حقوق فرزندان در اسلام و همچنین اصول تربیت فرزند از منظر اسلام آشنا شوند.

خوشبختانه شما می توانید کتاب رفتار با فرزند نوشته عیسی عیسی زاده را، در اپلیکیشن کتابخوان پژوهان به رایگان دانلود نمایید و مطالعه کنید. همچنین کتابخوان پژوهان با هدف ارتقا و بهبود سطح زندگی معنوی و اخلاقی خانواده‌ها، مسابقه کتابخوانی با محوریت مطالعه کتاب «سلسله مسابقات سبک زندگی قرآنی» در ایام ماه مبارک رمضان برگزار کرده است. پس علاوه بر دانلود رایگان کتاب رفتار با فرزند و مطالعه‌ی آن، از جوایز ارزنده این مسابقه کتابخوانی بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در مسابقه کتابخوانی به وبسایت یا اپلیکیشن کتابخوان پژوهان مراجعه نمایید.