pajoohaan.ir

 

 

 

چگونه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم؟   1399/10/25

 

موفقیت در تحصیل علم، یکی از مسیر هایی است که هر خانواده ای برای فرزندان خود در نظر می گیرند. برای اینکه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم لازم است تا راه های علاقه مند کردن فرزندان به تحصیل را بدانیم و با برنامه ریزی و ایجاد زمینه های لازم او را همراهی کنیم. کتاب چگونه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم همه آنچه را که لازم است برای موفقیت در تحصیل فرزندانمان در مقاطع مختلف ابتدایی و متوسطه بدانیم را ارائه کرده است. در ادامه معرفی این کتاب را بخوانید.

اهمیت علاقه در تحصیل

به نظر شما ایجاد علاقه به تحصیل دانش‌آموزان چقدر مهم است؟ برخی تصور می‌کنند که همه باید مسیر علم آموزی در مدرسه را طی کنند؛ چه با علاقه و چه بدون علاقه! اما واقعیت آن است که تحصیل بدون علاقه دانش آموزان تبعاتی مثل آزردگی والدین، از دست رفتن هزینه ها و کاهش اعتماد به نفس دانش آموز را به همراه خواهد داشت. برای ایجاد علاقه در تحصیل، والدین باید تلاش کنند تا از سنین پیش از مدرسه عادت به مطالعه و یادگیری را با رفتار هایی مثل خرید و مطالعه کتاب و حضور در کتابخانه در کودکان ایجاد کنند. همچنین بسیار مهم است که والدین در گفتار و رفتار خود علم و عالمان را در نزد کودک تحقیر نکنند. همچنین خانواده باید سعی کنند الگو های موفق از افراد تحصیل کرده را به دانش آموزان معرفی کنند.

 

 بیشتر بخوانیم: اهمیت بازی برای کودکان از دیدگاه اسلام

 

چگونه دانش آموزان را به تحصیل علاقه مند کنیم؟

فصل دوم کتاب به موضوع چگونگی علاقه مند کردن دانش آموزان به تحصیل می پردازد و آن را در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه دنبال می کند. نکته مهم در علاقه مند کردن دانش آموزان در مقطع ابتدایی این است که خانواده ها پیش از شروع این مقطع نباید در آموزش کودکان افراط کنند؛ چرا که در این سنین کودکان به بازی و شادی علاقه دارند. در نتیجه در این مقطع لازم است تا دروس به شکل بازی و آمیخته با آن به کودکان آموزش داده شوند. حتی خانواده ها باید انجام تکالیف درسی را نیز به شکل بازی برای کودک جلوه دهند. این درحالی است که تحصیل در مقاطع متوسطه باید به شکل وظیفه ای لذت بخش جلوه داده شود و خانواده ها با ایجاد انگیزه درونی و صحبت در مورد آینده شغلی و زندگی دانش آموز، او را به تحصیل و یادگیری تشویق کنند. همچنین لازم است تا خانواده ها با شناخت روحیات دانش آموز در دوران بلوغ از ایجاد تنش در زمینه تحصیل خودداری کرده و او را تشویق کنند. همچنین در این فصل نکاتی پیرامون انتخاب رشته و کنکور نیز ارائه شده است.

برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن

با برنامه ریزی درسی، دانش آموزان یاد می گیرند با رسیدن به اهداف کوچک در طول سال، در نهایت به اهداف بزرگ خود یعنی موفقیت در تحصیل دست پیدا کنند. در برنامه ریزی درسی دو هدف دنبال می شود: رسیدن به کل برنامه درسی و یادگیری پایدار که کمک می کند تا یادگیری برای همیشه در ذهن ماندگار شود. این کار سبب می شود تا دانش آموز با لذت درس بخواند و کسب موفقیت او را به ادامه مسیر علاقه مند کند. با توجه به اهمیت دوره ابتدایی شکل گیری عادت ها، بهتر است عادت به برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن در این دوره توسط والدین در دانش آموزان نهادینه شود. والدین همچنین می توانند با برنامه ریزی در امور زندگی، الگوی مناسبی برای کودکان باشند و ضرورت برنامه ریزی در همه امور را به او آموزش دهند. نکته مهم در برنامه ریزی تحصیلی آن است که از تعیین زمان مشخص برای انجام امور تحصیلی برای دانش آموزان اجتناب کنیم؛ چرا که این کار می تواند بار روانی منفی روی آنها داشته باشد. نویسنده در این فصل تلاش می کند تا علاوه بر ارائه اطلاعات کلی پیرامون برنامه ریزی تحصیلی، روش برنامه ریزی صحیح برای درس خواندن در مقاطع مختلف ابتدایی و متوسطه را نیز آموزش دهد.

عوامل موثر بر افت تحصیلی دانش آموزان

افت تحصیلی دانش آموزان می تواند عوامل مختلف درونی یا بیرونی داشته باشد. برخی از عواملی که خود دانش آموز آن را به وجود می آورند عبارت است از اتلاف وقت، عدم مهارت در مطالعه، زیاده روی در ورزش و تفریح و بیماری های روحی و روانی. از دیگر عوامل افت تحصیلی دانش آموزان ممکن است عدم احساس مسئولیت والدین، دوستان نامناسب، عوامل خانوادگی و عوامل مربوط به محیط مدرسه باشد. هر یک از این عوامل نیازمند راهکار هایی هستند که به طور مفصل در این فصل از کتاب توضیح داده شده است. نکته مهم آن است که هنگام مواجهه با افت تحصیلی دانش آموز، با شناخت این عوامل و راهکار های آنها به حل این مشکل بپردازیم.

 

 بیشتر بخوانیم: پنج کتاب تربیت فرزند که والدین باید بخوانند!

 

عوامل موفقیت در تحصیل

عوامل موثر بر موفقیت در تحصیل نیز به دو گروه درونی و بیرونی تقسیم می شوند. انگیزه از جمله عوامل درونی موفقیت در تحصیل است که مبتنی بر نیاز ها بوده و می تواند انگیزه لازم را ایجاد کند. دانش آموزان نیاز های مختلفی مانند بازی و تفریح، امنیت، ارتباط، یادگیری، سلامت، محبت و ... دارند. با شناخت این نیاز ها میتوان انگیزه های درونی و بیرونی را در جهت بهبود وضعیت تحصیلی به وجود آوریم. علاوه بر عوامل درونی اشاره شده، برخی از عوامل بیرونی نیز در موفقیت تحصیلی دانش آموزان نقش دارند. تشویق یکی از فرایند هایی است که میتواند در ایجاد انگیزش بیرونی برای دانش آموزان نقش موثری داشته باشد. عامل مهم دیگر، ایجاد فضای علمی در خانواده است به طوری که والدین اهل مطالعه و یادگیری باشند و دانش آموزان این فضای یادگیری را در محیط خانه احساس کنند. علاوه بر این عوامل، عوامل دیگری همچون فضای اجتماعی، مسائل مالی، بستر روانی خانواده و امکانات کمک آموزشی می توانند در موفقیت در تحصیل دانش آموزان موثر باشند.

درباره نویسنده

صمد شاه محمدپور، نویسنده و پژوهشگر در حوزه تربیت کودک و فرزندپروری است. کتاب چگونه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم از مجموعه کتاب های صمد شاه پورمحمد است که برای استفاده والدین در جهت راهنمایی فرزندان از دوره ابتدایی تا دبیرستان نوشته شده است. از دیگر کتاب های این مجموعه می توان به «چگونه فرزندان با حیا داشته باشیم؟»، « چگونه فرزندان خود را درک کنیم؟»، «چگونه فرزندان باهوش و خلاق تربیت کنیم؟» اشاره کرد. این مجموعه کتاب توسط انتشارات موسسه مطالعات و پژوهش مدیریت راه روشن منتشر شده است.

 

ralation_topic

 

چگونه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم؟

چگونه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم؟

موفقیت در تحصیل علم، یکی از مسیر هایی است که هر خانواده ای برای فرزندان خود در نظر می گیرند. برای ا...
1399/10/25read_more
پنج کتاب تربیت فرزند که والدین باید بخوانند

پنج کتاب تربیت فرزند که والدین باید بخو...

پدر و مادر شدن احساس جدیدی است که هیچ گاه قبلا تجربه نکردیم. وقتی پدر و مادر می شویم باید مسئول تر ...
1399/10/20read_more
اهمیت بازی برای کودکان از دیدگاه اسلام

اهمیت بازی برای کودکان از دیدگاه اسلام

شاید در گذشته عده ای بازی را کاری بیهوده و بی فایده می دانستند اما حالا میدانیم که بازی ها در تقویت...
1399/10/20read_more