pajoohaan.ir

 

 

 

خورشید سامرا: درباره امام حسن عسکری (ع) بیشتر بدانیم   1399/9/5

 

امام حسن عسکری (ع) بر طبق بسیاری از روایات در ربیع الثانی سال 232 ه. ق متولد شده اند. هر چند که برسر روز ولادت ایشان اختلاف است اما بیشتر روایات روز هشتم ربیع الثانی را معتبر دانسته اند. آن حضرت در سایه پدر بزرگوار خود حضرت امام هادی(علیه السلام)رشد و پرورش یافته و در دانش و زهد و پرهیزگاری سرآمد مردم روزگار خویش گردید. ایشان مدت بیست و دو یا بیست و سه سال از عمر شریف خود را در کنار پدر به سر برده و در طول این مدت میراث امامت و نبوت را از وی دریافت نمود. امام حسن عسکری (ع) پس از شهادت پدر، مسئولیت امامت و پیشوایی مسلمانان را به عهده گرفت و امامت آن حضرت حدود شش سال به طول انجامید; شش سالی که در طول آن، حضرتش در سخت ترین شرایط و ناگوارترین روزهایی که بر اهل بیت رسالت می گذشت، متحمّل مسئولیت های بزرگی بود.

ویژگی های امام حسن عسکری (ع)

حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام)استاد دانشمندان، الگوی عابدان و رهبر مبارزان سیاسی و عقیدتی زمان خویش بود.اخلاقِ خوش، عبادت، مردم داری، بخشش و عنایت به خویش و بیگانه و دوست و دشمن، از ویژگی های ذاتی و فضایل بی شمار امام حسن عسکری علیه السلام بوده است.

فرزندان امام حسن عسکری (ع)

روایت های مختلفی درباره تعداد فرزندان امام حسن عسکری (ع) نقل شده است، از جمله اینکه ایشان یک پسر و یک دختر داشته اند یا دو پسر داشته اند. چنانچه مروجی در کتاب با خورشید سامرا این موضوع را بررسی کرده است نشان می دهد که تنها فرزند ایشان حضرت قائم علیه السلام است و ایشان فرزند دیگری جز ایشان نداشته اند.

دوران امامت امام حسن عسکری (ع)

هرچند عصر و دوران امام عسکری علیه السلام مانند ایام فوق العاده سختی که بر امامان معصوم گذشت، نبود، ولی می توان آن را از دوران بسیار دشوار شمرد، چرا که آن دوره، عصر اختناق و آشفتگی و انحراف و فساد به شمار می آمد. فاجعه انحرافات، مسلمانان را به طور عموم و شیعه را به گونه ای خاص تهدید می کرد و آنان شدیدترین رنج ها و آزار و اذیت ها را متحمل می شدند و علویان، آواره و تحت تعقیب بودند؛ گروهی دربند و دسته ای طعمه گورستان.

امام حسن عسکری (ع) چگونه به شهادت رسیدند؟

طبق نقل های معتبر، امام (ع) از در روز هشتم ماه ربیع الاوّل سال 260 ه. ق به شهادت رسیدند. شواهد تاریخی فراوانی وجود دارد که امام عسکری علیه السلام از آغاز امامتِ خویش تا زمان رحلت، همواره از سوی حکومت، تهدید به قتل می شد و سرانجام به دست طاغوت زمانش، مسموم گردید.

معرفی سه کتاب درباره امام حسن عسکری (ع)

1. با خورشید سامرا (ترجمه حیات امام حسن عسکری (ع)

نویسنده: محمد جواد مروجی طبسی

ترجمه: عباس جلالی

ناشر: بوستان کتاب

این کتاب حاصل دغدغه های نویسنده پیرامون تردید های برخی از افراد درباره امام حسن عسکری است. نویسنده تلاش کرده است تا با ده سال پژوهش پیرامون زندگی آن حضرت به گونه ای مبسوط به تبیین زندگی و شخصیت امام عسکری علیه السلام پرداخته و ابعاد گوناگون حیات سیاسی، اجتماعی آن امام هُمام را مورد تحقیق و بررسی قرار داده است.

کتاب با خورشید سامرا به دو بخش تقسیم می شود: نخست، درباره شخصیت امام و ویژگی های آن حضرت، نام و نسب آن بزرگوار، روایات خاصه و عامه بر امامت وی، زندگی او در کنار پدر، مقام برجسته و جایگاه اجتماعی وی، دلایل امامت و پیشوایی و کرامات او، سخنان کوتاه و حکیمانه حضرت و به طور کلی آنچه در این زمینه از اعتقادات و فقه و دیگر موضوعات از آن حضرت رسیده است. در پایانِ این بخش نیز، بحثی درباره تفسیر منسوب به آن حضرت ارائه شده است. دوم، درباره دورانِ حضرت و مواضع و آثار وجودی وی در آن دوران است که این بخش نیز در فصل هایی تنظیم گردیده و در آنها به موضعِ حضرت در قبال کسانی که در امامت وی تردید داشتند، توجه آن حضرت به شیعیان و به وضعیت علویان، جنبش رهبرزنگیان، موضعگیری او در برابر انحرافات و بدعت ها و خلفای زمان خود و نمایندگان و یارانش و کسانی که از او روایت نقل کرده اند، پرداخته شده است. این بخش نیز  با تحقیقی در رحلتِ آن بزرگوار و رخدادهای دردناک قبل و بعد از آن، خاتمه پیدا کرده است.

2. پیشوایان هدایت: امام حسن عسکری (علیه السلام)

نویسنده: گروهی از محققین

مترجم: کاظم حاتمی طبری

ناشر: مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام

این کتاب از مجموعه پیشوایان هدایت، به زندگی نامه و سیره امام حسن عسکری (ع) پرداخته است. کتاب شامل چهار بخش است که در بخش اول آن جلوه هایی از شخصیت آن حضرت و شرایط زمانه ایشان ارائه شده است. در بخش دوم، زندگی امام حسن عسکری (ع) از کودکی تا امامت ایشان بررسی شده است. بخش سوم نیز به ویژگی ها و نیاز های دوران امامت حضرت و نحوه مقابله ایشان با چالش های زمانه خود پرداخته است. در نهایت بخش چهارم کتاب نیز به سه بخش «امام حسن عسکری (ع) و نیازهای جامعه اسلامی»، « امام عسکری (علیه السلام) و نیازهای گروه شیعه» و « امام عسکری (علیه السلام) و نیازهای گروه شیعه» تقسیم شده است و پیرامون این موضوعات مطالبی ارائه شده است.

3. چهل حدیث از امام حسن عسکری علیه السلام؛ خورشید در حصار

نویسنده:هادی فردوسی

ناشر: آستان قدس رضوی

این کتاب حاوی چهل موضوع و چهل حدیث از امام حسن عسکری (ع) است. همچنین نویسنده متناسب با هر حدیث ذکر شده، چند بیت شعر نیز آورده است که به جذابیت های کتاب کمک کرده است. نسخه الکترونیکی این کتاب به صورت رایگان در کتابخوان همراه پژوهان وجود دارد.

ralation_topic

 

چگونه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم؟

چگونه فرزندان موفق در تحصیل داشته باشیم؟

موفقیت در تحصیل علم، یکی از مسیر هایی است که هر خانواده ای برای فرزندان خود در نظر می گیرند. برای ا...
1399/10/25read_more
پنج کتاب تربیت فرزند که والدین باید بخوانند

پنج کتاب تربیت فرزند که والدین باید بخو...

پدر و مادر شدن احساس جدیدی است که هیچ گاه قبلا تجربه نکردیم. وقتی پدر و مادر می شویم باید مسئول تر ...
1399/10/20read_more
اهمیت بازی برای کودکان از دیدگاه اسلام

اهمیت بازی برای کودکان از دیدگاه اسلام

شاید در گذشته عده ای بازی را کاری بیهوده و بی فایده می دانستند اما حالا میدانیم که بازی ها در تقویت...
1399/10/20read_more